Běrunice mají alej habrů podél cesty k Cihelně kompletní

17.04.2021

Běrunice mají alej habrů podél cesty k Cihelně kompletní

Běruničtí jsou hbití, rychlí a nic nenechají náhodě. Loni na podzim jsme navzdory i v souladu
s přísnými vládními opatřeními v souvislosti s šířením viru Covid 19 vysázeli podél polní cesty
k Cihelně 42 habrů. Krátce poté jsme se dohodli, že by polní cestě slušelo prodloužit alej o dalších 40 habříků a to směrem od Cihelny dál od vsi. Ty jsme zasadili díky sponzorskému daru ČSOB hned na jaře, 17. dubna 2021 a to za ještě přísnějších vládních opatření než na podzim.
Sešli jsme se na místě v 9.30 hodin s paní Annou Vanžurovou, která má sázení v obci na starosti. Bylo to skoro zbytečné, všechno bylo perfektně připravené. Muži rozvezli kůly a sazenice k bagrem vyhloubeným jámám. Půlhodinku do oficiálního zahájení sázení jsme využili s druhou koordinátorkou Annou Krejčovou a dalšími přítomnými k rozdělení hřebíků do kelímků, nastříhání pásky i pletiva.
Byla zima a „voda ve vzduchu“, tak se v 10 hodin sešlo jen 10 lidí. Připravila jsem se duševně na dlouhé sázení. Mýlila jsem se :). Předvedla jsem jak zasadit strom, v ten moment se všichni přítomní domluvili a jako sehraná parta z prosperující manufaktury začali sázet. Muži zatloukali kůly za pomoci bagru, který je ponejprv zatlačil do země. Za nimi šly dvojice, které přesně podle návodu habry sázely. Vyklopily sazenici z 2l kontejneru k zaraženému kůlu, vyměřily správnou hloubku, zahrnuly zeminou, ušlapaly, proutky pevně přivázali, dotvořily zálivkovou mísu a nakonec rostlinu ochránily pletivem proti okusu.
Když jsme vysadili asi půlku stromků, objevila se dáma na kole s báječnou mramorovou bábovkou a velkou termoskou teplého čaje. Přijela právě vhod. V předepsaných rozestupech jsme lahodnou svačinu snědli a vypili.
Když v poledne začaly padat první kapky studeného deště, akorát jsme sklízeli poslední nářadí. Kochali jsme se pohledem na nově vysazenou alej a vyfotili poslední snímek, jak jinak než u cedule
s logem dárce.

Vendula Kubín

Vysázeno ve spolupráci:

ČSOB Běrunice
Zobrazit galerii >
Sdílet na Facebooku >
40 stromů 10 osob
Zpět na seznam >