Nově založený agrolesní sad ve Velkém Přítočně

03.11.2022

Nově založený agrolesní sad ve Velkém Přítočně

Ve Velkém Přítočně za základní školou a sportovištěm bylo v plánu vysadit nový agrolesní sad.
Čtvrteční ráno to na místě již od 8:00 vypadalo jako v mraveništi - hemžilo se nás tam kolem 15 - pan starosta na vše dohlížel, pan místostarosta v montérkách a bagříku rozvážel veškerý materiál, lidé z agentury Eventuality připravovali stan a skvostný catering, my ze Sázíme stromy jsem po poradě začali chystat nářadí a ukázkové jámy.
Na tento velký den byla potřeba příprava, jak se patří!
Po moc milém přivítání se zhruba třicítkou dobrovolníků z firmy Hewlett Packard Enterprise a paní ředitelkou a zástupkyní GPJP na skateboardovém hřišti jsme se odebrali na nejvzdálenější cíp pole, kde jsem si všichni na jedné hrušni ukázali, jak vysadit strom k 1 kůlů. Se společností HPE jsme sázeli sad již na jaře, zkušenosti některých sázejících se při ukázce občerstvily a během prvních pár minut se začalo svižně pracovat na zhruba 10 stromech. Podle krajinného návrhu jsme sázeli 4 řady ovocných stromů - hrušní, ořešáků, moruší a třešní. Ukázkově zasazené stromy přibývali nečekanou rychlostí, sázející skupinky nezbrzdilo ani učení se lodního uzle ani vzdálenost k potůčku, kde jsem si nakopávali drny na zálivkové mísy.
Před polednem nám přišli pomoct ti, pro které vlastně celá výsadba hlavně je - děti z místní školky. Kolem 30 pomocníků mělo každý svou lopatku se kterou pomáhali stromky zaházet a tak s panem starostou vysadili 2 moruše. Co to je moruše ještě nevědí, za pár let si na jejich plodech ale snad pochutnají :).
Po celou dobu se po poli téměř neustále nesla dravá zvolání jako "Co dál?", "Který strom ještě chybí?", "Kde můžeme pokračovat?" a tak jsme kolem půl 1 odpoledne byli kompletně hotoví se všemi ovocnými stromy.
Mezitím se ale nezahálelo ani na druhém cípu pole. Chvilku po společnosti HPE dorazili totiž MHD studenti s paní profesorkami z Gymnázia profesora Jana Patočky. Ti měli v plánu pustit se do ještě těžší práce - výsadby lip velkolistých a malolistých ke 3 kůlům. Buchary zvonily, terciáni i oktaváni - holky i kluci i paní profesorky se činili a velmi omezený čas, který na výsadbu měli, byl naplněn pilnou prací v příjemné náladě. Následoval oběd připravený agenturou Eventuality, bylo na výběr mezi několika dobrotami a po něm se škola vydala na cestu domů.
Brzké odpoledne již probíhalo víc společensky než pracovně, sedělo se u jídla i ohně s buřty, počasí nám celý den přálo a tak nebylo kam spěchat.
Poslední návštěva přišla po obědě - děti z 1.- 4. třídy sousední základní školy. Na ty čekali ještě poslední 2 moruše. Děti se se zájmem zapojovali do celého sázení - házeli hlínou, udupávali ji, zatloukali hřebíky, zaplétali pletivo, pomáhali se zálivkovými mísami a jedna žačka dokonce vázala lodní uzel!
Děkujeme společnosti Hewlett Packard Enterprise a Gymnáziu prof. Jana Patočky za financování této výsadby, děkujeme obci Velké Přítočno za perfektní spolupráci a pomoc nejen s přípravou ale i s výsadbou a děkujeme všem asi 140 zapojeným sazečům (věkové rozpětí 3 - 65 let) za prima den a krásné společné dílo!

Jana Donátová

Vysázeno ve spolupráci:

Velké Přítočno Hewlett Packard Enterprise Gymnázium prof. Jana Patočky Eventuality s.r.o.
Zobrazit fotogalerii >
Sdílet na Facebooku >
46 stromů 70 osob
Zpět na seznam >