Výsadba aleje ovocných stromů

3. 11. 202560stromů30osob

Dne 3.11. se i přes nepřízeň počasí uskutečnilo sázení v městysu Vémyslice, kde jsme společně vysadili 60 ovocných stromů. Jednalo se o 30 hrušní a 30 jabloní. Většina z nich našla své místo podél cesty v otevřené krajině, kde budou plnit hned několik úloh. Kromě toho, že změní ráz krajiny a tam, kde ještě nedávno byly pouze polní lány, bude nyní krásná alej, ujmou se stromy i úlohy ochrany zemědělské krajiny. Vzniká tak větrolam, stromy zadržují vodu v půdě a vzrostlé poskytují stín a zázemí lidem, kteří se budou chtít v letních dnech někam schovat před sluncem. Kolem výsadby vedou polní cesty i oblíbené cyklotrasy. Plody ze stromů tak mohou nakrmit nejen zdejší faunu, ale také svou chuť dát koláčům a zavařeninám místních maminek a babiček. Osm stromků pak našlo útočiště u nedalekého rybníčka, kde vzniklo krásné posezení s udírnou, pro místní občany a stromy tomuto místu pomohou tvořit už tak pohádkovou atmosféru.

Celkem přes třicet zúčastněných dobrovolníků, včetně zaměstnanců zdejšího městysu, se přišlo podílet na naší výsadbě. Zem byla zmáčená deštěm a to nám podmínky trochu komplikovalo. Jámy se rozšiřovaly a hlína se lepila nejen na rýče, ale také na boty. Naštěstí nám po chvilce přišlo na pomoc sluníčko, ale vítr to i přes to nevzdal a tak nám pěkně pročesal vlasy a čepice. Nicméně nálada i atmosféra byla pohodová a tímto bych chtěla poděkovat všem dobrovolníkům ze společnosti Zentiva a.s., kteří přijížděli z různých koutů republiky na firemní teambuilding. Děkujeme také Zentivě, a.s, za financování akce a v neposlední řadě děkujeme panu starostovi za jeho skvělou spolupráci po celou dobu příprav i během konání akce. I za výborné občerstvení, jenž tvořilo nejen sladkou tečku akce. A nesmím zapomenout ani na zaměstnance obce, kteří nám velmi pomohli s odvozem stromků i materiálu na místo, pomohli částečně s výsadbou, účastnili se příprav a po skončení výsadby pomohli očistit nářadí a náčiní od bahna.

Z takové akce věřím, že si mnozí z nás odnášíme nejen dobrý pocit z odvedené práce, ale také pěkné vzpomínky na tento den.

Romana Kaletová

Vysázeno ve spolupráci:

Vémyslice

Vémyslice

Zentiva Group, a.s.

Zentiva Group, a.s.

Zpět na seznam>